2014. szeptember 30., kedd

1, 2, 3 -Tanító néni, azt hogy kell?

A múlt héten matek órán elkezdtük a számok írását. Megtanultuk az egyet, kettőt, majd tegnap a hármat. Nagy lelkesedéssel dolgoztunk a feladatokon, számoltunk, raktuk a korongokat, írtuk a számokat. Pontosabban fogalmazva, nem mindenki írta, mert mikor éppen az egyik feladatnál a kettes szám írása jött volna, az egyik gyerek megkérdezte: Tanító néni, azt hogy kell? Majd egy másik gyerek az egyes írására nem emlékezett. Pedig a kis versikét is megtanultuk hozzá, úgy, ahogy négy éve is. 

2014. szeptember 29., hétfő

Kell a gyereknek a korlát?

Az elmúlt hetek tapasztalatai alapján fogalmazódott meg bennem ismét a címben szereplő kérdés, ami egyben egy könyv címe is (kérdőjel nélkül). A nagyobbik lányomtól kaptam pár éve, és nagy élvezettel olvastam. Még szülői értekezletre is bevittem. Jan Uwe Rogge taglalja, hogy igenis kell, és nem lehet mindent a gyerekre ráhagyni. Sajnos azt tapasztalom, hogy manapság nem nagyon tud, vagy nem akar fegyelmezni a szülő. (Tisztelet a kivételnek, senkit sem szeretnék megsérteni, amit írok, azt a környezetemben tapasztalom, de Vekerdy Tamás ajánlásában is erről olvashattok.)

2014. szeptember 25., csütörtök

Bagoly és levélmanó készítése igazi levelekből

Nagyon szeretem az őszt, a különleges színekben pompázó faleveleket. Gyakran fordul elő velem, hogy útközben lehajolok egy falevélért, mert "megszólít". Bagolymániás is vagyok, és úgy látom, itt a virtuális világban ezzel nem vagyok egyedül. Ezt pedig onnan tudom, hogy úton-útfélen baglyos dolgokba "botlok". Hogy mi köze a levélnek a bagolyhoz? Mindjárt elmondom.

2014. szeptember 24., szerda

Magatartás értékelése jutalomkártyákkal


A héten hétfőn egy kicsit összedőlt a már döcögősen működő rendszer. Bizonyára az időjárás a ludas az egészben, a lényeg az, hogy bizony a kis elsős fiúkákkal nagyon sok volt a gond. Nyomdafestéket nem tűrő stílusban beszéltek, verekedtek, zajoskodtak, és hiába vetettem be a megszokott cseleimet, semmi sem vált be.

2014. szeptember 23., kedd

Hang- és betűfelismerés gyakorlása

A múlt héten elkezdődött a betűtanulás. Már 3 betűt ismerünk : a, i, ó. Még mielőtt a könyv előkerült volna, a táblára tettem (mágneses) betűket, illetve a betűsínbe is került egy adag. Minden tanuló maga dönthette el, hogy melyik betűsort olvassa el. Nagyon örültem, mert csak 2 gyerek tévesztett. Mára már mindenki hibátlanul "olvasott".

2014. szeptember 21., vasárnap

Az alaklátás, alakállandóság észlelésének fejlesztése

A sikeres tanulás egyik legfontosabb feltétele az olvasás. Ahhoz, hogy a tanult betűket fel is tudjuk idézni, ne keverjük össze egy másikkal, szükség van arra, hogy észrevegyük a betűk közötti hasonlóságot, különbséget. Bizonyára sok kolléga tudja, hogy nagyon sok gyerek keveri a b - d - p betűt, de a pályám során volt már példa a-o, a-e, sz-zs és egyéb betűk tévesztésére is. Az alaklátás, alakállandóság észlelésének fejlesztését már óvodás korú gyerekekkel el kell kezdeni, hogy mire iskolába kerülnek, ne okozzon nekik gondot a betűk felismerése. Természetesen nem betűkkel, hanem formákkal.

2014. szeptember 20., szombat

Érik a szőlő...- "szüret" kreatívan

Annyira, hogy a héten beindult felénk a szüretelés. Nem tudom, ki hogy van vele, de ha őszi munkák közül kellene választani, én ezt választanám. Általános iskolás korunkban jártunk a Tsz-nek szüretelni, ami nagyon jó dolog volt. Összekovácsolta az osztályt, egészséges versenyszellemet alakított ki, és megtanított arra, hogy ha dolgozunk, akkor abból pénz lesz. 

Sünik papírtépéssel


A héten azt találtam ki, hogy technika órán készítsünk sünit papírtépéssel. Hiszen kinek okozhat gondot a papír tépkedése? Nagyon meglepődtem, mikor kiderült, megint lehetetlent kérek. Egy elsős közölte, hogy ő nem tud tépni, nyírni szeretné. Mondtam, hogy fogunk majd olyat is csinálni, de most szeretném, ha megmutatná, milyen ügyesen tép. Megmutatta. Tényleg ügyesen tép.

Egyszerű falevél legyezőhajtással

Mivel nagyon húzós napokat élek át, nem jut annyi időm a blogolásra, mint szeretném. Így nem mindig vagyok naprakész. Viszont szeretném megmutatni, hogy miket készítünk a technika és rajzórákon, így most utólag mutatom meg, miket készítettünk az elmúlt napokban. 

2014. szeptember 15., hétfő

Finom motorika fejlesztése

Pár évvel ezelőtt a tanulók egyéni fejlesztéséhez keresgéltem feladatokat. Mondanom sem kell, hogy magyar nyelvű oldalakat nem nagyon találtam. A Picasa segítségével viszont nagyon sok könyvre, feladatlapra sikerült ráakadnom. Ezek között volt számos olyan, amely az írásmozgást fejlesztette. A forrást nem jegyeztem fel, csak a feladatokat mentettem le. 

Betűelemek, betűk írásának gyakorlása eszközzel

A múlt héten elkezdtük a betűelemek írását, így gondoltam, elmondom nektek, hogy én hogyan csinálom. Természetesen én is követem azokat a lépéseket, amiket annak idején a főiskolán megtanultunk, és amit minden pedagógus kolléga ismer. De mivel mások is olvassák a blogot, szeretném elmondani,

2014. szeptember 8., hétfő

A helyes ceruzafogás tanítása

Minden évben, amikor elsősökkel kezdek, egy-két gyereknél gondot okoz a helyes ceruzafogás. Nem emlékszem, hogy az első osztályomnál hogyan tanítottam, de azt tudom, hogy a mostani már a 4. akiknek az "Értjük!? című  kiadvány útmutatásai alapján magyarázom. (1996-ban jelent meg a könyv, nem tudom, most kapható-e. Én azóta használom. Nagyon sok hasznos ötletet találtam benne.) 


Összevont osztályban tanítok

Mióta a pályán vagyok, minden osztályommal más-más tankönyvcsaládból tanítottam. Persze, amúgy sem lett volna unalmas a tanítás, mert ugye minden gyerek más, és a kollégák tudják, hogy nem lehet ugyanazt az órát kétszer ugyanúgy letanítani, de én mindig is kerestem a tanítványaim számára a legjobb könyvet. Vagyis minden év kihívás volt a számomra. Aztán eljött a pillanat, amikor megtaláltam. Ennek 4 éve. Azt mondtam akkor, hogy igen, ameddig csak lehet, én ezekből a könyvekből szeretnék tanítani.

2014. szeptember 2., kedd

Ahogy én kezdem a tanévet - "háttérmunkálatok"

Gyakran hallom a kedves szülőktől így a nyári szünet vége felé, hogy alig várják, hogy elkezdődjön az iskola. Hát most ők fellélegezhetnek, hiszen ez a tanév is elkezdődött végre! Régebbi bejegyzéseimben írtam már arról, hogy én mit csinálok az osztályommal az első napokban. Most azokat az ötleteimet szeretném közzétenni, amelyek "háttérmunkák", és lehet, hogy nem olyan látványosak, de hasznosak, és megkönnyítik az elsős-másodikos gyerekek életét, és amiket én a legelső osztályomtól kezdve mindig alkalmazok.