2017. március 29., szerda

Tanulmányi munka, magatartás értékelése Dorothyékkal

Miután a tanulóim zöme visszaért Willy Fogg-ékkal Londonba, végre elérkezettnek láttam az időt, hogy megismerkedjünk Dorothy-val és barátaival. Én korábbra terveztem, de a véleményüket kikérve alakult így a helyzet, úgyhogy a falon lévő dekoráció mostanáig várt, hogy megteljen élettel. A múlt héten több részletet néztünk már a meséből, remélem a héten a végére is érünk, ezt követően pedig ők fognak egy-egy részletet felolvasni a regényből. Gondoltam, a mozizással kezdem, hátha utána szívesebben olvasnak, mert mostanra valahogy megint "leeresztettek", pedig hol van még a tavaszi szünet?

Kedvenc helyemen való kutakodás után találtam egy képet, amit lementettem a gépre, majd a blockposters segítségével posztert készítettem belőle. Ezen fognak majd a gyerekek lépegetni, és remélhetőleg a tanév végére elérnek Smaragdvárosba.



FORRÁS



Sikerült találnom olyan aranyos kis figurákat, amelyek egyrészt a gyerekeket fogják az "úton" szimbolizálni, másrészt etikett papírra kinyomtatva, matricaként ezt fogják kapni az órai munkájukra és a magatartásukra. Extra matricák is kaphatóak majd, szorgalmiért, miegymásért. Minden tanuló részére nyomtattam egy gyűjtőlapot, erre kerülnek majd a matricák. 10 után (ami éppen 1 hét alatt gyűjthető össze alap esetben) lépnek majd egyet azon a bizonyos sárga úton.


FORRÁS



Mivel hétfőn az óraátállítás miatt este 10-kor még nem voltam álmos (mert ugye akkor még csak 9 volt), szépen el is készültem mindennel. Tegnap fel is került a faliújságra Smaragdváros, és mivel a korábbi játékból maradt dollárokat "beváltottam" matricára, egy tanuló már fel is került az útra.


Mutatom, hogy miket készítettem (Bevetés előtt, még otthon.):







Itt pedig már használatbavétel közben:



Ha tetszik az ötlet, készítsétek el Ti is!



Ui.: Az értékeléshez szükséges képeket szívesen elküldöm mindenkinek, csak legyetek szívesek e-mail címet is megadni a hozzászólásban, mert anélkül nem tudom eljuttatni a kért anyagokat!




Sziluett ablakképek gyerekekkel

Elmúlt a nemzeti ünnepünk, lekerültek a faliújságról és az ablakból az annak megfelelő dekorációk. De úgy gondoltam a múlt héten, hogy korai lenne még a húsvéti készülődés, ezért más irányban kezdtem el keresgélni. Semmi ötletem nem volt, semmi sem tetszett (tudjátok nem volt az az érzés, hogy "EZ AZ!!!"), amikor véletlenül egy blogra tévedtem. Ott Kati mutatta meg a gyönyörű sziluetteket és sablonokat. (Köszi Kati, és Mariann - ovoneni.blog.hu).

Mikor megláttam a képeket, felcsillant a szemem, hiszen annyira aranyos kis gyerekeket ábrázoló dekorációt láttam, hogy rögtön neki is álltam a mentésnek és a nyomtatásnak. 

FORRÁS


Bár volt színes papírom, az ötletadóhoz hasonlóan én is fehér,  (A4-es) méretű lapra nyomtattam külön-külön a képeket, hogy kellően látszódjanak a figurák. Szerintem színesben nem biztos, hogy  meg lenne közöttük az a harmónia, ami így árad belőlük (bár ki tudja). 8 ügyes gyerek percek alatt kinyírta a képeket, a többiek a füvet és rögtön mentek is a helyükre. Húsvétig ezek a sziluettek fogják az ablakunkat díszíteni.













Mivel jártam már úgy, hogy egy ajánlott oldalt később nem tudtam megnézni, úgy gondoltam, jobban járok, ha nem csak hivatkozok itt az adott oldalra, hanem a sablonokat is felteszem. Köszönöm Mariannak, hogy ezt megengedte, és Katának, aki megosztotta az ötletet!


És akkor jöjjenek a sablonok:


















































Ha tetszik az ötlet, készítsétek el Ti is!

Jó kreatívkodást!


2017. március 28., kedd

Nyílt nap az iskolánkban: "Kokárda madárka"

Mielőtt felhördülnétek, hogy ugyan, hol van már a tavalyi hó, sietek gyorsan megjegyezni, hogy természetesen nem most készülünk rá, csak korábban nem tudtam megírni a bejegyzést, különböző okok miatt. A blog célja azonban az, hogy megőrizzem az iskolai élet emlékeit, élményeit magamnak, illetve segítséget adjak Szülőknek és Kollégáknak, És ugye március 15 lesz jövőre is.

Nyílt nap volt az iskolánkban március 13-án, és úgy alakult a helyzet, hogy rendhagyó módon (hagyományteremtő szándékkal) meghívtuk a leendő elsősöket egy foglalkozásra.
Az óvónőkkel egyeztetve egy olvasás órára jöttek a gyerkőcök, ami ugye nem egy szokványos óra volt. Mivel tudtam, hogy ők is készülnek az ünnepre, elszavaltak egy szép verset, majd a negyedikesekkel olvastunk egy rövid szöveget a nemzeti ünnepünkről. Ezután egy ppt-s feladatot oldottunk meg, amit (kivételes módon nem én készítettem, hanem) Madár Anikó osztott meg a Magyartanítás alsó tagozaton csoportban. (Köszi Anikó még egyszer!) Persze egy kicsit lerövidítettem, hogy minden beleférjen a 45 percbe, amit elterveztem. Volt közös versmondás, éneklés, végül közösen készítettünk egy kokárda madárkát az ovisoknak, közben meghallgattuk a Nemzeti dal című verset megzenésítve. 

A madárkához az ötletet szokás szerint a Pinteresten találtam. 


FORRÁS


A kis ovisok egész órán olyan lelkesen dolgoztak, figyeltek, hogy öröm volt nézni. Azt mondták, nagyon jól érezték magukat és máskor is eljönnek. MI pedig várjuk őket szeretettel. 




 



2017. március 23., csütörtök

Dioráma: halak a vízben

Osztályomból egy csapattal részt veszünk egy levelezős versenyben, amelynek egyik feladata egy kreatív alkotás elkészítése. Semmilyen megkötés nincs, csak hogy a forduló témájához kapcsolódjon, így szabadon szárnyalhat a fantáziám.

Nagyon szeretek kreatívkodni mint tudjátok, így ilyen alkalmakkor is próbálok a lehető legtöbbet beletenni a feladatba. Azért esett a választásom erre a megoldásra, mert gondoltam, más alkalmakkor is használhatjuk az elkészült alkotást. 
Tegnap volt a víz világnapja, beszélgettünk egy kicsit erről a témáról a gyerekekkel, jól jött a szemléltetéshez a dioráma is. 

Az ötlet a Pinterest-ről származik természetesen, de ugye saját képünkre formálva.

FORRÁS

Úgy gondoltam, origami halakat készítünk, amibe az osztály minden tanulóját bevontam. Kétféle halat hajtogattunk, készültek nagyobb és kisebb méretben, azokból válogattunk délután a vetélkedőben részt vevő gyerekekkel.


FORRÁS

FORRÁS



A dobozt krepp papírral "béleltük ki", és a növények nagy része is ebből készült, kiegészítve néhány zseníliadróttal. 

Így néz ki az elkészült dioráma:



Ha tetszik az ötlet, készítsétek el Ti is!

Jó kreatívkodást!



2017. március 18., szombat

Pillangó módszer a törtek összehasonlítására

Pár évvel ezelőtt egy külföldi oldalon találtam rá a pillangó módszerre, amit aztán több magyar blogbejegyzésben is viszontláttam. Ők a törtek összeadásához és kivonásához alkalmazták a módszert, de a törtek összehasonlításához is nagyon jó. A héten volt témánk az iskolában, és míg egyforma ábrákat használtunk, ment a színezett rész megfigyelésével az összehasonlítás, anélkül, vagy éppen eltérő ábrákkal már nem.  

Ekkor vetettem be a pillangó módszer egyszerűsített formáját. (Mivel éppen nyílt nap volt, a szülők is nagyot néztek, és szünetben elmondták, hogy mennyivel jobb lenne ma iskolába járni, mert nekik annak idején nem magyarázták el ennyire látványosan a dolgokat. Aki értette, értette, aki nem, az úgy járt.)



Az alkalmazás menete: A két törtből készítünk egy pillangót, majd a szárnyakon lévő számokat összeszorozzuk, és beírjuk a számlálók fölötti karikákba (a csápba). A két számot összehasonlítva a nagyobb szorzat oldalán lévő tört a nagyobb, a kisebb szorzat oldalán lévő a kisebb. Ennyire egyszerű. 

Pénteken írattam a gyerekekkel egy kis feladatlapot, ahol a tanultakat kértem számon. Az eredményen annyira meglepődtem, mert 10 ötös és 2 négyes lett. Ilyen jó eredményt még sosem értem el a törtekkel, mint most.


Pillangó viaszkarccal

Gyermekkoromban egy rajzórán a viaszkarc technikával ismerkedtünk meg, ami nagyon tetszett nekem, de a hosszadalmas előkészületek miatt munkám során egyszer alkalmaztam csak. Sok idő volt a gyertyázás, szappanozás, festés, amit emlékeim szerint többször is megismételtünk, hogy utána legyen mit visszakarcolni. 
Aztán a múltkor a Pinterest segítségével láttam egy nagyon egyszerű megoldási módot. Nem kell hozzá semmi egyéb, csak zsírkréta. Az alábbi képeken láthatjátok a készítés menetét, így nem látom szükségét, hogy a leírással húzzam az időt.

Íme:

FORRÁS

Mi félbehajtottunk egy rajzlapot (A5-ös) és azt színeztük be a képeknek megfelelően. Gyorsan készítettem egy lepkesablont, azt rajzolták körül a gyerekek, majd fogpiszkálóval végezték a karcolást. Ezzel a technikával 1 rajzóra alatt elkészültek a pillangók, amik majd a termet és az ablakot fogják díszíteni egy ideig.
Fontos megjegyeznem, hogy jó minőségű rajzlappal és zsírkrétával lehet szép munkát elérni, az olcsóbb zsírkrétával készített munkák nem lettek annyira látványosak. (Az egyik tanítványom munkája a kukában kötött ki, mert egyáltalán nem tudta visszakarcolni. Aztán közösen sikerült valamit abból is kihoznunk.)

Nem a reklám miatt írom, de a Pepco-ban  nagyon jó minőségű zsírkrétát lehet kapni (ha jól emlékszem 360 Ft a 12 színű, és  490 Ft a 24 színű). Én több tanítványomnak hozattam a lányommal még a tanév elején.

Ilyenek lettek a gyerekek által készített pillangók:


Ha tetszik az ötlet, készítsétek el Ti is!

Jó kreatívkodást!



2017. március 16., csütörtök

Nálam van..., kinél van...? Törtek

Most az egyszer visszafelé dolgozom, mint ahogy szokás. Nem tudom, hogy hol járhatott az eszem a múlt héten, mikor elkészítettem a "Nálam van...kinél van " nevű játékot a törtek témában, mert nem készítettem róla bejegyzést. Persze pörgött az agyam a nyílt napon, meg hogy mivel töltsem ki azt az időt, amikor az ovisok is nálunk lesznek, így valószínű, ezért maradt el a poszt, és csak a Facebook-on osztottam meg a képeket. Igen ám, de innen sokkal könnyebb visszakeresni, legalább is nekem, így utólag itt is közzéteszem a már sokak számára ismerős képeket.






Ha megfigyelitek, nincs kezdő és utolsó kártya, bárki kezdheti, körbe megy a játék. Több alkalommal leírtam már, hogy ennek az az oka, hogy a fent látható 3 kép közül az utolsó kártyára az van írva kérdésnek, aminek a válasza a legelső kép első ábráján látható. Ezáltal "végtelenítve" van.


Felteszek egy üres alapot is, hátha valaki más számokkal is szeretné elkészíteni.


 

Ha most látjátok ezt a játékot először, és tetszik, készítsétek el Ti is!

Jó tanulást, jó játékot!




2017. március 12., vasárnap

Dobj, pörgess és színezz, takarj, ... törtek

A múlt héten tanultunk a törtekről, ezért a Pinteresten olyan feladatok gyűjtésébe kezdtem, ami a törtek gyakorlását segíti játékos módon. Találtam is jó párat, de sajnos nem volt lehetőségem sem a "magyarosításra", se arra, hogy egy sajátot készítsek az ötlet alapján. 

Ma délután viszont kerítettem rá időt, így gyorsan készítettem is hármat. Mutatom az eredetit, mint ötletadót, majd a saját változataimat is.


1. Pörgess és színezz!

FORRÁS




2. Dobj és színezz!

FORRÁS




3. Dobj és takarj!

Nem akartam túlbonyolítani a leírást, de annyit hozzátennék, hogy teljesen egyértelmű legyen: az egyik dobókocka a számlálót, a másik a nevezőt jelenti. Holnap fogom én is kipróbálni, remélem jó lesz!


Ha tetszik az ötlet, próbáljátok ki Ti is!

Jó tanulást, jó játékot!