2017. december 31., vasárnap

BÚÉK 2018!


Minden kedves olvasómnak, látogatómnak egészségben, boldogságban, szeretetben, békességben gazdag új évet kívánok!






2017. december 24., vasárnap

Boldog karácsonyt!


Minden kedves olvasómnak, látogatómnak békés, boldog karácsonyi ünnepet kívánok! 



2017. december 19., kedd

Karácsonyi játékos matematikai feladatok

Tegnap már nem volt energiám a többi talált feladatlapot illetve játékot megmutatni, és bár tudom, hogy így nehezebb rátalálni, visszakeresni, arra gondoltam, hogy egy bejegyzésben mutatom meg a többit. (Aztán remélem, ha legközelebb nekem lesz rá szükségem, könnyedén meg fogom találni én is!) A képek alatti forrásnál megtaláljátok a játékleírásokat, így most azzal nem tölteném az időt. A feladatlapok pedig egyértelműek.

1. Számtáblás összeadás
Tudom, hogy ez a négy tábla majdnem ugyanaz, de gondolkozzatok egy gyerek fejével: más tábla, más játék, így nem válik unalmassá a dolog.

Egyébként ma az egyiket kinyomtattam és levittem, gondoltam jól elszórakoznak majd vele, de volt aki 5 perc után már megunta, és közölte, hogy nem szeretne játszani. Le is lombozódtam rögtön. Emlékszem, nekünk volt egy társasjátékunk, meg a szomszédban lakó barátnőknek is egy, amivel minden nap legalább egyszer játszottunk, és nem untunk rá sose. 

FORRÁS

FORRÁS

FORRÁS

FORRÁS



2. Négyet egy sorban!


FORRÁS


3. Dobj és színezz!


4. Képes összeadás


FORRÁS



5. Karácsonyfás piramis

FORRÁS


6. Szimmetrikus kép rajzolása, másolása

FORRÁS

FORRÁS





7. Koordinátás színező


FORRÁS




Melyik kép következik a sorban?

FORRÁS

Ezekkel a feladatokkal fel lehet dobni még azt a néhány napot, ami hátra van a szünetig, de a téli szünetre is jó lehet unaloműzőnek. Ha felkeltettem az érdeklődéseteket, látogassatok el a forrásnál megjelölt oldalakra, nyomtassátok ki a feladatokat, és kezdődhet a játék!


2017. december 18., hétfő

Adventi tevékenységek 15.: Bűvös négyzet képekkel

Nagy örömömre az utóbbi időben matematika órán gyakran végeznek hamarabb a gyerekek a feladatokkal, így kénytelen vagyok időkitöltő feladatokat keresni, ha nem akarom azt, hogy csak üljenek tétlenül. Persze nyomtathatnék olyan lapokat, amin egyszerűen összeadások és kivonások vannak, de mennyivel jobb azokat megoldani, ami érdekesebb, izgalmasabb. A mai estém is ilyen keresgéléssel telt, de remélhetőleg amit találtam, a hétre kitart! 

Holnapra ez a 7 bűvös négyzet a gyerekek számára tökéletes időkitöltő lesz. 


FORRÁS



FORRÁS




Ha tetszenek a feladatlapok, látogassatok el a FORRÁS-nál megjelölt oldalra, 
és nyomtassátok ki Ti is!

Jó játékot, jó tanulást!


Adventi tevékenységek 14.: Dobj és rajzolj... Mézikét és házikót!

Korábbi osztályom imádta, a mostaniak kezdik megszeretni a "Dobj és rajzolj..." típusú rajzolást. Úgy kell alakot, arcot, szájat, stb. rajzolniuk, ahogy dobnak a dobókockával. Így ez nekik segítséget nyújt, a végeredmény között azonban még sincs két egyforma. Karácsonyhoz közeledve mi mást rajzolhatnánk ezzel a módszerrel, mint Mézikét, és az ő mézeskalács házikóját. 


Az ötlet innen származik:

FORRÁS

FORRÁS

Ha Nektek is tetszik ez a fajta rajzolás, nyomtassátok ki a lapokat, és kezdődhet a móka!


2017. december 17., vasárnap

Adventi tevékenységek 13.: Karácsonyi labirintusok

Már nem is emlékszem, hogy melyik napra vittem be ezek közül a labirintusok közül néhányat, ugyanis a héten többször esett az eső, így szünetben nem tudtunk kimenni az udvarra. Az egyik ilyen napon adtam oda a gyerekeknek, hogy ne unatkozzanak a teremben. Persze nem kötelező jelleggel, bár az a helyzet, hogy mindenki kért, és élvezettel kereste az utat, és mivel csak két feladatot adtam egy-egy gyereknek, arra is jutott idejük, hogy az út megtalálása után kiszínezzék az emberkéket.

Nagyon sokféle labirintus van fenn az interneten, én olyat kerestem, ami nem túl nehéz, hiszen még csak elsősök, illetve másodikosok a gyerkőcök.

FORRÁS


FORRÁS

FORRÁS

FORRÁS

FORRÁS

Ha tetszik az ötlet, nyomtassátok ki Ti is, és kezdődhet az útkeresés!

Jó játékot!



Adventi tevékenységek 12.: A Szent család

A pénteki rajzórán - karácsonyhoz egyre jobban közeledve - a Szent családot készítettük el, a már korábban említett körformákból, így szaporán ment a munka. Plusz szükség volt még egy-két kisebb-nagyobb papírra a kendőknek, jászolnak, szalmának. Mindent előkészítettünk a kolléganővel, és be is segítettünk a gyerekeknek, így rajzóra végére sikeresen el is készültünk. (Sőt, egy kicsit hamarabb.)

Az ötlet a mostanában felfedezett oldalról származik, ahonnan ez talán már a harmadik (és nem utolsó) dolog, amit megcsináltunk.

FORRÁS


A kisebbik lányom a múltkor meglepett néhány kisméretű kartonnal (kidobták, ő pedig elhozta nekem), azt daraboltam fel, és mivel nem akartam pocsékolni, így kicsit keskenyebb lett a mi alapunk. Emiatt kicsit átrendeztük a kompozíciót, de szerintem így is jól mutat. 




Ha tetszik az ötlet, készítsétek el Ti is!

Jó kreatívkodást!

2017. december 16., szombat

Adventi tevékenységek 11.: Keresd meg és színezd ki!

Ezt a feladatlapot a minap találtam, és már akkor tudtam, hogy csütörtökre tökéletes lesz.
Az elmúlt napokban a gyerekek nap lelkesen dolgoztak, mondták is nekem, hogy nagyon szeretik ezeket a keresgélős, színezős, akármilyen feladatokat, és olyan jó, hogy ilyeneket viszek nekik. Még a munkatempójuk is megnőtt, hiszen ezeket a feladatlapokat általában időkitöltőnek adom, és csak akkor kapják meg, ha az óra feladatait megoldották. Hol van már az, amikor egy-két gyereket noszogatni kellett, hogy csinálja már, és ne a dekorációt nézegesse? Inkább az van, hogy kevés a feladat, amit viszek nekik.

Az a feladat, amit most ajánlok, fejleszti a tanulók koncentrációs képességét, figyelmét, monotónia tűrését,  számolási készségét, finom motorikáját. (Ami most hirtelen eszembe jutott.) De ami még ettől is fontosabb: fejleszti a jókedvet, lelkesedést, a feladatokhoz való viszonyulást.

A tanulók feladata hogy keressenek és színezzenek ki annyi képet, amennyit a lap tetején megadtak.

FORRÁS

Ennél a feladatlapnál még jobban oda kell figyelni, mivel sok hasonló figura van, kiszínezni viszont csak azt szabad, amely megfelel a meghatározásnak. 

FORRÁS

Mivel nekem elsős és másodikos gyerkőceim vannak, a meghatározásokat kicseréltem képekre. Itt is, mint az előzőnél a számoknak megfelelő figurát kell megkeresni. A csomagoknál arra kell figyelni, hogy masni legyen a tetején, a méret nem számít, illetve a csillagoknál lehet kicsi és nagy is.


Ha tetszik a feladatlap, nyomtassátok ki, és kezdődhet a keresgélés!

Jó játékot, jó szórakozást!


2017. december 14., csütörtök

Adventi tevékenységek 10.: Ajándékot rejtő angyalka

A tegnapi technika órára sikerült ismét egy olyan kis munkadarabot vinni, amelynek elkészítése nem okozott nehézséget a gyerekeknek. Bár itt is segítségre volt szükségük, de alapból ilyenek: vagy nem tudják, vagy nem merik megcsinálni azt a néhány hajtást, nehogy elrontsák. Minden esetre sikerült óra végére elkészülni ezzel a kis ajándékot rejtő angyalkával. Egy anyuka jóvoltából cukorka is került a zsebekbe, így mindenki boldog volt, mikor megkapta a "közös fotózás" után.

Az alábbi videót többször is megnéztük (valami gond van a laptoppal, mert hiába állítom meg, egy idő után újra elindul, én meg egy-két leállítás után feladtam), illetve  meg is mutattam a lépéseket a gyerekeknek.





Ilyenek lettek a mi angyalkáink:






Ha tetszik az ötlet, készítsétek el Ti is!

Jó kreatívkodást!


2017. december 13., szerda

Dobj, olvass, rajzolj, írj!

Külföldi oldalakon már többször találkoztam olyan feladatlapokkal, ahol dobókockával kell dobni, és úgy kell rajzolni, vagy olvasni. Rajzolósat már többször csináltunk a gyerekekkel, és mondanom sem kell, mindig nagyon tetszett nekik. Olvasni még nem próbáltam így, de egyszer mindennek eljön az ideje.
A kis elsőseim nagyon szépen olvasnak, az írás azonban kicsit döcögősebben megy. Ahogy pár napja írtam, nehezen megy a nyomtatott - írott betűk egymáshoz rendelése, illetve a hangokhoz tartozó betűk alakjának felidézése. Mivel összevont osztályba tanítok kevés idő jut a közös gyakorlásra, de most kitaláltam egy olyan játékot amivel mindent tudok ellenőrizni: az olvasást, a szövegértést és az írást is.

A játékhoz ezt az alapot használtam: 

FORRÁS

Az olvasókönyvből olyan szavakat kerestem, amit már le tudunk írni, és nehézségi fokok szerint bepakoltam őket ezekbe az oszlopokba. 

A játék menete a következő: a gyerekek dobnak a dobókockával, majd a nekik szimpatikus oszlopból (képességeiknek megfelelően) kikeresik a dobott értéknek megfelelő szót. Elolvassák, leírják, majd lerajzolják egy lapra, amit olvastak. Itt nincs verseny, illetve mindenki győztes, ha hibátlanul oldotta meg a feladatot. 


Ha tetszik az ötlet, nyomtassátok ki, és kezdődhet a komplex fejlesztés!

Jó játékot, jó tanulást!

Négyet egy sorban! - olvasásgyakorlás játékosan

Régebben minden tanévben megfogadtam, hogy a nyári szünetben feladatlapokkal, munkadarabok prototípusaival rákészülök a következő évre, hogy a tanévben amikor szükség van valamire, csak elő kelljen venni. Persze ez sosem jött eddig össze, csak egyszer, egy feladat erejéig. Két éve az egyik napon a Pinterest-et böngészve egy jó kis ötletre bukkantam. Gondoltam, "magyarosítom" a feladatlapot, hogy használható legyen, és majd a tanévben csak előveszem tél idején, és gyakoroljuk vele az olvasást. És erre azóta sem került sor. [Vagy ha igen, nem emlékszem rá, de az tuti, hogy poszt nem készült belőle, vagy ha igen, én nem találom. Ha valakinek netalán ismerős lesz, írjon már rám legyen szíves, és linkelje be a posztot! Köszi. :)) ] Szóval ezek után már tervbe sem veszek ilyet.

Most viszont mutatom, hogy mit találtak ki mások, hátha megtetszik nektek is ez a fajta olvasásgyakorlás.

FORRÁS

A játék lényege a következő: Felváltva dobnak a gyerekek a dobókockával és a dobás értékének megfelelő oszlopból olvasnak el egy tetszőleges szót. Ha jól olvasták, színessel bekarikázzák. Az a tanuló győz, akinek először sikerül valamelyik irányban 4 egymás mellett lévő szót bekarikáznia. Ha korongokkal, vagy logikai lapokkal takarjuk le a szavakat karikázás helyett, egy feladatlap többször is felhasználható.

Nagyobb gyerekekkel úgy lehet játszani, hogy megmagyarázzák a szavak jelentését,  vagy mondatot kell mondaniuk vele. Azt is megszabhatjuk, hogy milyen mondatfajta legyen, vagy hogy az igék milyen időben, milyen számban legyenek a mondatban. Csak a fantáziánkon múlik, hogy mit tudunk kihozni egy ilyen feladatlapból.




Ha pedig valaki egy sajátot szeretne készíteni, annak itt az üres táblázat is.


Ha tetszik az ötlet, nyomtassátok ki, és kezdődhet az olvasás!

Jó játékot, jó tanulást!



2017. december 12., kedd

Adventi tevékenységek 9.: Luca-napi különbségkereső

A múlt héten a másodikosokkal Luca-napi szokásokról olvastunk, így arra gondoltam, hogy a holnapi Luca napra ehhez kapcsolódóan nézek majd valamit. 
Nagyon szeretem a különbségkeresős feladatlapokat, és mivel találtam néhány boszorkányosat, el is döntöttem, hogy a holnapi tevékenységek egyik részeként ezeket a feladatlapokat oldják majd meg a gyerekek, amint végeznek az óra anyagával.

FORRÁS

FORRÁS

FORRÁS

Természetesen karácsonyos, Mikulásos témában is találtam egy oldalon néhányat, így ha valaki ódzkodik a bosziktól, innen is választhat. Ízelítőül mutatok néhányat.





FORRÁS

Ha tetszik az ötlet, nyomtassatok és keresgéljetek a gyerkőcökkel!

Kellemes időtöltést!




Adventi tevékenységek 8.: Karácsonyfás betű- és szókereső játék

Az elmúlt két-három hétben elkezdődött az elsősöknél írásból is a komoly munka, hiszen már nem csak betűket, hanem szavakat is tudunk írni, és bár a kézikönyv a 8. héttől javasolja a diktálást, én kivártam egy kicsit, gondolva, hogy ülepedjen, rögzüljön a tanult betűk képe. Tegnap találkoztak a gyerekek a munkafüzetükben olyan feladattal, hogy nyomtatottról kellett (volna) szavakat másolni, illetve rajzok nevét önállóan leírni. Természetesen megbeszéltük, de ezek szerint ez még nagy falat volt nekik. Lapozgattak vissza a munkafüzetben, hogy megnézzék, melyik betűt hogy is kell leírni. (Problémamegoldó képességük csillagos ötös!) Összeszámoltam: 23 betűt tanultunk eddig. 

Persze gondolkodtam a megoldáson, hogy hogyan is lehetne valahogy úgy gyakorolni, hogy ne tűnjön annak, mert feladatlapok keresgélésével tölteni az időt felesleges lett volna. Aztán korán reggel megvilágosodtam. (Mire jó, ha az ember nem tud aludni?) Kerestem az elképzelésemnek megfelelő képet (természetesen karácsonyfát), és nekiláttam. 


FORRÁS



Íme az eredmény:


Feladat: Színezd a karácsonyfán azonos színűre egy adott betű, illetve szó nyomtatott és írott alakját tartalmazó üveggömböket! Ha készen vagy színezd ki a fát is!




Ha tetszik az ötlet, nyomtassátok ki, és kezdődhet a betű-, szókereső, egyeztető játék!

Jó játékot, jó tanulást!