2013. január 30., szerda

Medvék és egyéb állatok hajtogatott papírból

Ezen a héten egy állatkerti kirándulásra indultunk képzeletben. Mivel januári témánk a tél volt, és ugye szombaton derül ki, hogy kibújik-e a medve a barlangjából, rajzórára egy olyan témát találtam, ami mind a kettőhöz kapcsolódik. A gyerekeknek majd elmondom, hogy miért fontos ez az időjárás szempontjából (fontos-e egyáltalán), majd meghallgatunk egy dalt a medve töprengéséről. (Jön a tavasz, megy a tél...)

Ezután terveim szerint ki-ki olyan állatot készít majd el papírból, ami neki a legjobban tetszik. Ezek lesznek egy ideig a mi kis állatkertünk lakói.
Az alábbi könyvet régebben találtam a neten, így nem is tudom, ki volt az eredeti feltöltő. Köszönet érte.





Aki szeretné a többit is megnézni, és a sablont letölteni, innen megteheti.


Nagyon szeretem Nagy Lajos: Képtelen természetrajz című könyvét, melyben így vélekedik a medve és az időjárás, valamint a néphit kapcsolatáról:

A medve utálja a telet, ebben e tanulmány jó ízlésű írójához hasonlít. Az egész telet átalussza barlangjában, s ezáltal a szénkérdést és a spanyol nátha kérdését a lehető legpraktikusabban oldja meg, tehát nem is olyan ostoba állat, mint amilyennek kinéz. Gyertyaszentelőkor előjön a barlangból és szétnéz; ha szép idő van, a néphit szerint visszabújik a barlangjába, mert arról megtudja, hogy még sokáig tart a tél, ha pedig csúnya idő van, akkor künn marad, mert tudja, hogy nemsokára kitavaszodik. Így hiszi ezt a nép. A medve azonban sokkal ravaszabb, mint a nép és az ő hite, ha szép idő van, kinn marad, azért, mert szép idő van, ha pedig csúnya idő van, akkor visszamegy a barlangjába, azért, mert juj, de csúnya idő van odakinn. Ez a lehető legkörmönfontabb gondolkodás, amit a medve még azáltal is komplikál, hogy nem pont gyertyaszentelőkor bújik elő, hanem csak úgy gyertyaszentelő tájban, egy kicsit korábban, vagy egy kicsit későbben, csak azért, hogy a néphit egyáltalában ne tudjon rajta eligazodni.





2013. január 29., kedd

Mértékegységek gyakorlása: "Kígyóvadászat"

Gondolkodtam, keresgéltem, és megszületett az újabb ötletem. Lehet, hogy ez sem lesz mindenkinél a "befutó", de talán beválik.
Miután a tanmenet szerint 3 órát fordítottunk a hosszúságmértékekre, továbbléptünk a szorzásra. De... Jövő szeptemberig ha nem vesszük elő a témát, azok is elfelejtik, akikre esetleg ragadt valami. Eszembe jutott, hogy régen vettem én egy Állatkerti váltogató című munkafüzetet. Innen ti is megrendelhetitek.



Így hát elindultunk egy nagy kalandra, az állatkertbe. A hosszúságmérést a hüllőkhöz  kapcsolták a szerzők. 




Részlet a munkafüzetből

Elolvastam az indító mesét, utána pedig a teremben "vadásztunk" kígyókra. 
Különböző hosszúságú kígyókat készítettem, amit méteres szalaggal (Nem a mérőszalag, hanem egy sima, számozás nélküli papírcsík.), színesrúddal (narancssárga 1 dm), és mérőszalaggal (cm) mértek az asztalok tanulói. 

A mérési eredményeket a gyerekek papírra jegyezték, ami végül felkerült a táblára. Utána közösen ellenőriztük. Időigényes, de már érzik a különbségét. A további napokon reggelente fogunk 15 percet rászánni a játékokra, háromnegyed nyolc és nyolc között. Vannak ötleteim, majd mutatom, ahogy haladunk. Holnap a 4. oldal feladatait fogjuk megoldani, de hogy izgalmasabb legyen, újból versenyt hirdettem.





Februárra az állatkert és az állatok lesz a témánk, bár én  nem ezt terveztem. De már ma annyira belelkesedtek a fiúk, hogy ezt nem szabad kihagyni. Főleg, mikor elmeséltem, hogy a nyáron én is simogattam kígyót. Megoldjuk majd a munkafüzet feladatait, (legalábbis amennyit az időnk majd enged) de a többi órán is előkerülnek majd valahogy az állatok. Készül kártya, lesznek találós kérdések, versek, mesék, és persze kreatívkodni is fogunk.



2013. január 28., hétfő

Képes napló 25.

Újabb két hét telt el, így itt az ideje, hogy megosszam veletek az újabb képes beszámolómat.
Újévkor tettem egy fogadalmat, és tudom, hogy nem illik elárulni, ezért nem is teszem. De azóta aszerint telnek a napjaim. Sajnos az Inspirációs napló "feladatai" annyira "nehezek", hogy nem mindig tudom "megoldani": De azt mondta a lányom, hogy akkor írjak oda, amikor aktuális a dolog, és ne ragaszkodjak a napi bejegyzésekhez.





A múlt héten több e-mail-t is kaptam az új blogos ismerőseimtől (barátaimtól), aminek nagyon örülök. Ami mélyen megindított, az az a kedves ismerősöm volt, aki felajánlotta, hogy mivel szívesen kézimunkázik, küld a tanítványaimnak valami kis ajándékot, amivel jutalmazni tudom őket. Már maga a gesztus nagyon jól esett, mert nem sok ilyen embert ismertem eddig. Úgy gondoltam, hogy napjainkban a legtöbb ember magával foglalkozik. Itt a blogon viszont nagyon sok jó szándékú emberrel ismerkedtem meg.






Bizonyára mindenkinek van egy film, vagy egy könyv, amire azt mondja, hogy igen, ez az! Én így vagyok az Abigéllel. Nem tudom, hányszor láttam már eddig, de mindig megnézem, ha adják a tévében. Az elmúlt hetekben ez volt az esti elfoglaltságom, immár ... nem tudom hanyadszor. Természetesen a regényt is olvastam, azt csak egyszer.
Visszaidézi gimnazista éveimet, mivel a mi kollégiumunkban hasonló szigor volt, bár én a nyolcvanas évek elején jártam suliba. 






Az elmúlt időkben az olvasásra is megpróbáltam egy kis időt szánni. Lucy Maud Montgomery Anne könyveit olvasom, e-book olvasón. Szokatlan, hogy nem lehet lapozni, de ugye haladni kell a korral. A könyv alapján készült film egy másik kedvenc, amit szintén megnézek, (pár hónapja adta is valamelyik csatorna), ezért is határoztam el, hogy a könyveket is elolvasom.

Bár az enyém lehetne!




Bergamottnál olvastam, hogy milyen környezetbarát mosószereket használ, így gondoltam, én is kipróbálom. A hétvégén elkészült a folyékony szappan, a mosószerrel még gondok vannak. Remélem az is kialakul majd pár nap alatt.







Szombat este a barátainkat látogattuk meg, és mivel a kisebb kocsival ment dolgozni, nekünk maradt a séta. Kellemes idő, telihold. Mi kell más, hogy az ember feltöltődjön? Mondtam a páromnak, hogy ezt bevezethetnénk, mint hétvégi időtöltés. Nem is emlékszem, mikor sétáltunk utoljára.






Szintén hétvégén a padon keresgéltem dolgokat, és a kezembe akadt néhány olyan emlék, amit azért tettem el, hogy öreg nyugdíjas koromban majd tudjak nézegetni. Főleg a lányaim füzetei, rajzai, de akadnak köztük iskolai rajzok is. Régen nekem is volt emlékkönyvem, és azt sajnálom, hogy nem tettem el. Milyen nagy kincs lenne most. Nem is tudom, divat-e mostanában a lányok között az ilyen emlékkönyv készítése. Én jövőre visszahozom, legalábbis az osztályomban. Aztán remélem, majd elterjed, mint az influenza.





A férjem indítványára a hétvégén csigatésztát készítettünk. Persze nem lett ipari mennyiség, de a hétvégi húsleveshez már elég lesz. Most egy terítőn várják, hogy teljesen kiszáradjanak. Jó kis időtöltés, és jó alkalom a beszélgetésre.





Imádom a téli fákat, mindig lenyűgöznek a szépségükkel. Régen rengeteg fenyőfás képeslapom volt. Bélyegeket, szalvétát és képeslapot gyűjtöttem gyerekkoromban. Ez is kiment a divatból. Ilyen öreg lennék?






A tél a dőzsölésről szól, legalább is nálunk. Nálunk egyébként is a vacsora a főétkezés, de most mindig van valami extra nasi. Hajában sült krumpli pirított szalonnával, hagymával. (Lekvárral és tejföllel is finom.) Ugye milyen jól néz ki?





Mozgalmas, eseménydús napokon vagyok túl. Remélem ti is legalább olyan jól éreztétek magatokat az elmúlt napokban, mint én.


Forrás:Google


2013. január 25., péntek

A héten készítettük

Mivel januári témánk a tél, a héten ehhez kapcsolódva technika órán síelő gyerekeket, rajzórán téli fát készítettünk. Az ötlet nem az enyém, az egyiket itt találtam, és rögtön megtetszett.
Az benne a jó, hogy 45 perc alatt kényelmesen elkészül, és nem kell óra végén kapkodni a pakolással, miközben a többi osztály ránk vár, az ebédeltetés miatt.
Mivel elég rossz minőségűek a rajzlapok, nyomtatni meg csak arra lehet, így a kiszínezett és kivágott lányokat és fiúkat felragasztottuk egy kartonlapra. Volt, akinek így is eldőlt. De a legtöbbjüké szép dísze lett az asztalnak.




Korábban már ajánlottam az alábbi oldalt, ahonnan az utóbbi időben több ötletet valósítottunk meg. Rajzóránk témája a téli táj volt. A múlt héten már készítettünk hasonlót, de a fák nem sikerültek elég jól. Mutattam a gyerekeknek egy egyszerű módot, hogyan készülhet egy fa Y-ból. Pontosabban több ipszilonból. Zsírkrétával készült a fa, a többit vízfestékkel festették.

Ráhangolódásként egy kis verset olvastam a télről (Zelk Zoltántól, aki megyénk egyik híressége, mivel Miskolcon járt iskolába. Kinn is van a fényképe az egyik tablón.). Majd munka közben Vivaldi: Négy évszak című művéből a telet hallgattuk. Mi más lenne jobb?


Zelk Zoltán: Téli fák

Nem fáztok, ti téli fák, 
Mikor meztelen az ág? 
Eldobtátok a nyári zöld 
S az őszi aranyruhát. 

Ejnye, ejnye, téli fák, 
Ez aztán a furcsaság: 
Hideg télben levetkőztök, 
Nyáron viseltek ruhát! 









Ugye, hogy ezek mennyivel jobbak?




Mértékegység gyakorlása

A mértékegységek, az átváltások megtanulása szerintem az egyik mumus az alsó tagozaton. Sajnos még én sem találtam meg (találtam ki) azt a módszert, ami tökéletes lenne. Pedig gyakran agyalok ezen.
Most a hosszúság mértékegységeit gyakoroljuk. Hiába mutogatom a méterrudat, vonalzót, hiába mérünk vele a teremben, házinak adok ilyen jellegű feladatot, nem és nem és nem.
Persze mindig van, aki érti, de sajnos többen vannak azok, akik nem. Több ötletet is bevetettem már, de nincs még meg a tökéletes megoldás.

Évek óta használom a számolós színezőt, de van egy olyan érzésem, hogy a kép alapján hamarabb kitalálják, hogy milyenre kell színezni, mint az átváltások miatt. Persze most is előkerestem, és fénymásoltam is feladatokat. A neten is fenn van,  innen ti is letölthetitek.



Kézszorobánnak hívták azt a módszert, amit Tolnay Gyuláné talált ki. Én is kipróbáltam, a falra fel is kerültek nagy színes kartonokra a kezek, a gyerekeknek is készült kicsiben, de valahogy nem jött be. Pedig én jónak találtam... volna.








Amit mi használtunk

Az ujjaknál én még azt is mondtam, hogy ez egy nagy család, ahol van dédnagyapa, nagyapa, apa, unoka és dédunoka. Hátha a nagyságviszonyokat megjegyzik.


Aztán, amit most is használok, a helyiérték táblázatnak megfelelően elkészített táblázat, amit mi egyszerűen pénztárgépnek hívunk. (Még a helyiérték tanulásánál magyaráztam nekik, hogy a pénztárgépben is külön helyre rakják a különböző címleteket.) 

A táblára felírom az aktuális mértékegységeket, a gyerekek pedig megkapják a kicsinyített változatot. Jön egy átváltás, a füzetbe a megfelelő mértékegység alá beírják a számokat, majd látják, hogyan váltható át.
Csak ugye így, eszközzel még ha megy is a dolog, jövőre az Okév mérésen ezt nem használhatják. Ezért agyalok valamin, ami tuti lenne.





Nagyon érdekelne, kinek milyen ötlete van ezzel kapcsolatban. Hátha valaki tudja a nagy titkot.



2013. január 22., kedd

Műveletek gyakorlása "figurákkal"

Hétvégén, ahogy az e-mail-eket néztem át, az alábbi oldal bejegyzésén lelkesedtem be. Ismét. Mivel nem tudok angolul, nem tudom, hogy eredetileg mi lenne ezekkel a hercegnőkkel a feladat, de én rögtön megláttam bennük a lehetőséget. Műveleteket írtam a körökbe, majd lamináltam a lapokat. (Ha előbb laminálunk és utána alkoholos filccel írunk rá, többször is használható ugyanaz a lap.) Kis körökre kerültek az eredmények. (Körök nélkül a laminált lapra alkoholos filccel ráírható az eredmény, és utána letörölhető.)




A játék nagyon egyszerű: Végezd el a műveleteket, és a körökön keresd meg az eredményt, majd tedd rá. Nehezítésképpen esetleg lehet hibás eredményt is a jók közé tenni.

Ami a problémát jelentette, hogy ez lányoknak való, de a google segítségével itt és itt találtam egyéb témákban is ilyen pöttyözős "izét".

templates






Sajnos mindig gondban vagyok a fiúkkal, nem vagyok naprakész az őket érdeklő dolgokkal, mesékkel kapcsolatban. De szerintem ez nekik is fog tetszeni.


Ma pedig azt találtam ki, hogy talán még nagyobb élvezettel dolgoznának a gyerekek, ha az elkészítésben is részt vehetnének. Így kinyomtattam az üres lapokat, jutalomként írhatnak majd rá feladatokat.

A héten mi még mértékegységezünk, így csak a jövő héten vetem be az "új fegyveremet". De addig, gyártom a feladatokat.

Próbáljátok ki ti is!





2013. január 18., péntek

Műveletek gyakorlása "hógolyóval"

Gondolkoztam, milyen címet is adjak ennek a bejegyzésnek, de a rendszeres olvasóim számára úgyis kiderül, más meg a műveletekből gondolhatja, hogy nem igazi hógolyóról van szó. Csak ez most olyan frappánsnak tűnt.
Szóval...  a "gyerekeimnek" még mindig nehezen mennek az írásbeli műveletek, az viszont, hogy a füzetbe másolják a könyvből a feladatokat  és oldják meg, eléggé monoton. 

Tegnap azt találtam ki itt a nagy hóember dobálás közepette, hogy körökre írok feladatokat, amit megoldanak, majd kerekítik az eredményt, és a táblára teszik a megfelelő helyre. Ma ki is próbáltuk, 2-2 összeadással és kivonással, de már van szorzásos feladat is. Nagyon tetszett nekik, megígértem, hogy máskor is szánunk majd rá néhány percet.




Menet közben felkerült egy nap a 900-zal


Másik verziója az lesz a játéknak, hogy olyan feladatokat írok majd, aminél a konkrét eredmények lesznek a hóemberen (és környékén). Ez időigényesebb lesz (mármint az elkészítése nekem), de egy kicsit másabb lesz, ha ezt a kerekítőset esetleg megunnák.

Dobj, színezz egy pingvint!

Ahogy már az előző bejegyzésben is említettem (no meg a régebbiekben is), az osztályom nagyon szereti a dobókockás dobálós rajzolást. Készült már így szörny, aztán karácsonyi manó, majd hóember. Tegnap aztán egy pingvin " jött velem szembe" az egyik külföldi oldalon. Amit kellett átírtam, aki szeretné, már kezdheti is a dobálást.

A dobott értéknek megfelelő testrészt kell berajzolni. (Volt ilyen a hóemberesnél is.)  Az győz, akinek először készül el a pingvinje.





Ezek után keresgélni kezdtem, és számos pingvines játékot találtam.  Az alábbi oldalon talált játékban a pingvinek színezése a feladat.






Itt viszont nekünk kell az egész pingvint megrajzolni.








A nagy keresgélésnek mindig megvan az eredménye, csak időt kell rá szánni. EZEN az oldalon bárki, bármit rajzolhat, (persze most túloztam egy kicsit) csak dobjon a dobókockával!



Roll-a-Valentine Game



Roll-a-Butterfly Game



Jó játékot!