Bár az olaszországi bejegyzésnél azt írtam, hogy gőzerővel robogunk tovább, decemberben mégsem tettük. Annyira kevés idő jutott így is a karácsonyvárásra, hogy nem akartam még megspékelni egy rohanásos országismerettel. Most viszont, hogy visszajöttünk a szünetről, folytattuk a nagy kalandot.
Willy Fogg-ék Föld körüli utazásának következő helyszíne Szuez volt, de én úgy gondoltam, hogy inkább Egyiptomról és a fáraókról, meg a piramisokról beszélgessünk. Tettem ezt azért is, mert az elmúlt tanévben egy levelezős versenyhez kapcsolódóan készítettünk az egyiptomi piramisokról egy makettet, amit gyakran vettek szemügyre a gyerekek. Úgy láttam, érdekli őket.
A hét folyamán néztünk kisfilmet, megismerkedtünk Egyiptom nevezetességeivel, oldottunk meg rejtvényeket, sőt még egy piramis belsejébe is tettünk egy virtuális kirándulást.
FORRÁS |
FORRÁS |
FORRÁS |
FORRÁS |
Ez utóbbi feladatlap alapján készítettem egy magyar változatot. Most azonban beírtam a nevezetességeket, mivel kis esélyt láttam arra, hogy 1-2 kép megnézése után meg tudnák a gyerekek különbözteti az egyik templomot a másiktól.
Megnéztünk egy 26 képkockából álló bemutatót, ami -bár nem magyar,- nagyon tetszett a gyerekeknek.
FORRÁS |
Előzőhöz hasonló Youtube felvétel:
Egyik tanítványom korábban nem tudta elképzelni, hová is temették a fáraókat. Nemcsak számára, mindenkinek izgalmas volt a "kirándulás" a piramisok belsejébe, a templomok környékére.
FORRÁS |
Természetesen nem csak komoly dolgokkal "tömtem" "szegény" tanulók fejét, jutott idő egy kis játékra is.
FORRÁS |
1. Az egyiptomiak többféle írást használtak, közülük az egyik a hieroglif írás, ami szóírást jelent. A hieroglifa egy rajzos szimbólum, eredeti alakjában mindig konkrét tárgyat, élőlényt jelöl (kivéve a számjeleket). Próbáljátok megfejteni az alábbi képrejtvényeket!
2. Az ókori egyiptomiak sokféleképpen hozzájárultak a világunkhoz, sok ember a mai napig az általuk kiötlött dolgokat használja. Hogy mik ezek? Megtudhatjátok az alábbi rejtvényből. Pótoljátok a hiányzó betűket!
3. Az
egyiptomiaknak sok istenük volt, közülük Hórusz volt az egyik főisten. Sólyomként
vagy embertesttel és sólyomfejjel ábrázolták. Keressétek meg az alábbi képek
között a két egyformát!
4. Hétfőre maradt még egy matek feladat.
Már az ókori egyiptomi emberek
életében is fontos szerepe volt a számoknak, a számolásnak. A hieroglif
rendszerben hét jel szolgált egytől egymillióig a számok lejegyzésére. A kívánt
szám a leírt kis hieroglifák összegéből állt elő, melynek külön érdekessége,
hogy ezeket a jeleket jobbról balra írták.
Pénteken az egyik rajzórán Tutanhamon fáraó halotti maszkját készítettük el az alábbi oldalon található lépéseknek megfelelően.
FORRÁS |
Ilyen lett a gyerekek munkája:
Ha tetszik az ötlet, tartsatok velünk!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése